Titreşim yaratan ve salınımla çalışan, tüm sistemler; hem sabitlendikleri ortamın statik değerlerine hemde kendi aksamlarına zarar verirler..

Vibrasyon sonucu oluşan enerjinin büyük bölümü bina tarafından sönümlenemediğinden makinaların hareketli aksamlarını zorlayarak emilir.

Buna karşın, tam bir enerji sönümlenmesi mümkün olmaz. Oluşan enerji, binanızın statik yapısına ve teçhizatınızın mekanik aksamına darbe olarak yansır…

Titreşim ve salınımla çalışan; Tekstil ve dokuma makinaları,dikiş ve nakış makinaları, Hidrolik ve eksantrik presler, Sac ve kağıt kesme makasları, kompresörler, jeneratörler, Hidroforlar, kırma ve karma makinaları,Isıtma soğutma grupları, enjeksiyon makinaları, Bilgisayarla çalışan, tüm işleme grupları ve makinaları Çekiçleme yapan tüm sistemler ve Çekiçlenmekten rahatsız olan, Korunması gereken tüm sistemlerde, Binalarınızı ve makinalarınızı %99 koruyacaktır.

Vibrof® %85-99 oranlarında sönümleme kabiliyeti, paslanmaz özel kapalı yapısı, sabitlenmiş özel yayları ve dayanıklı metal yapısının sağladığı uzun ömrü ile lastik takoz ve benzeri ürünlerle karşılaştırılamayacak kadar farklıdır.

Aktif olarak çalışan özel yayları sayesinde enerji sönümleme esasına göre çalışır ve size kalıcı çözüm sunar.

Titreşim bir denge noktası etrafındaki mekanik salınımdır. Bu salınımlar bir sarkaçın hareketi gibi periyodik olabileceği gibi çakıllı bir yolda tekerleğin hareketi gibi rastgele de olabilir.

Titreşim bazen arzu edilir. Örneğin; bir akort çatalının, üflemeli çalgılarda veya mızıkada dilin, veya bir hoparlörde koninin hareketi birçok aletin doğru kullanılması için gerekli olan arzu edilir titreşimdir.

Daha sıklıkla, titreşim istenmeyen bir harekettir, çünkü boşa enerji harcar ve istenmeyen ses ve gürültü oluşturur. Örneğin, motorların, elektrik motorlarının ya da herhangi mekanik aracın çalışma esnasındaki hareketi istenmeyen titreşimler üretir. Böyle titreşimler motorlardaki dönen parçaların balanssızlığından, düzensizsürtünmeden, dişli çarkların hareketinden kaynaklanabilir. Dikkatli tasarımlar genellikle istenmeyen titreşimleri minimize ederler.

Ses ve titreşim çalışmaları birbirleriyle oldukça yakın şekilde bağlantılıdır. Ses, basınç dalgaları, ses telleri gibi yapıları titreştirerek oluşturulur ve basınç dalgaları dakulak zarı gibi yapıların titreşimine sebep olur. Bu yüzden, gürültüyü azaltmaya çalışmak sıklıkla bir titreşimi azaltma problemidir.